![](https://e-kep.gr/wp-content/uploads/2024/03/2545812.png)
Μητρώο ΑΣΕΠ. Τι είναι;
Είναι το προφίλ του υποψηφίου στην πλατφόρμα του ΑΣΕΠ και είναι εξίσου σημαντικό να είναι άρτιο, όσο σημαντική είναι και η υποβολή της αίτησης.
Το μητρώο ΑΣΕΠ που έχει δημιουργηθεί σωστά και έχουν “ανέβει” στην πλατφόρμα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά που έχει ο κάθε υποψήφιος στην διάθεση του, διασφαλίζει ό,τι δεν θα χαθεί ούτε ένα μόριο από την συμμετοχή του σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ.
Δημιουργείται μία φορά και μπορεί να επιδέχεται τροποποιήσεις σε περίπτωση που υπάρξουν μεταβολές σε στοιχεία και πτυχία ή στην εργασιακή εμπειρία (ένσημα) του υποψηφίου.
Στo γραφείo τoy e-kep.gr αναλαμβάνουμε την δημιουργία ενός σωστά δομημένου μητρώου ΑΣΕΠ ή τον έλεγχο και τυχόν επικαιροποίηση στοιχείων σε ήδη υπάρχον προφίλ.
Εγγυόμαστε την απόλυτη ορθότητα της διαδικασίας, καθώς την επιμέλεια της έχει η νομικός μας και η εξειδικευμένη της ομάδα.
Εγγραφή στο μητρώο ΑΣΕΠ. Είναι απαραίτητη;
Για την υποβολή της αίτησης σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ, η εγγραφή στο μητρώο ΑΣΕΠ είναι απαραίτητη. Καθώς η διαδικασία της υποβολής είναι πλέον ηλεκτρονική, χωρίς εγγραφή στο μητρώο, δεν μπορεί να υποβληθεί αίτηση.
Το μητρώο ουσιαστικά χωρίζεται σε 2 επίπεδα:
α)στο επίπεδο των προσωπικών στοιχείων (ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο,email, διευθύνσεις κτλπ)
Σε αυτό το πρώτο επίπεδο γίνεται διασταύρωση των στοιχείων σας και η επιβεβαίωση τους από το ΑΣΕΠ (με μήνυμα ή/και email)
β)στο επίπεδο των προσόντων
Σε αυτό το επίπεδο θα πρέπει να “ανέβουν” ψηφιακά στην πλατφόρμα όλα τα προσόντα σας (πτυχία, πιστοποιήσεις, ξένες γλώσσες, εργασιακή εμπειρία κλπ). Είναι πολύ σημαντικό σε αυτό το επίπεδο να έχουν “ανέβει” όλα τα δικαιολογητικά σας σωστά, καθώς θα γίνει η επίκλησή τους για να βεβαιώσουν όσα έχετε δηλώσει στην αίτηση που υποβάλλατε.
Είναι και το πιο δύσκολο επίπεδο, καθώς τα πεδία που πρέπει να συμπληρωθούν σωστά είναι αρκετά και θα πρέπει να αντιστοιχούν στα αρχεία που αποδεικνύουν τα προσόντα σας.
Ένα πολύ σημαντικό μέρος σε αυτό το επίπεδο είναι και η απόδειξη της εργασιακής εμπειρίας, ώστε να μην γίνει οποιοδήποτε λάθος στους μήνες εμπειρίας.
![](https://e-kep.gr/wp-content/uploads/2024/03/9874671.png)